Gruzy, czyli obrazy zwycięstwa

Gruzy, czyli obrazy zwycięstwa

Grzegorz Kosson

Format: 210x225
Objętość: 140
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-63566-39-5
cena: 44,00 zł

Miasto jest ważnym elementem opowieści. Jest spoiwem, które łączy poszczególne historie, postacie, przedmioty. Książka nie jest jednak pesymistycznym obrazem, który zostawia Czytelnika z pustką. Ostatnie wersy, słowa dają nadzieję...LUB
Opis

Szczegóły

Kolejna po Warstwy, czyli obrazy miasta część niezwykle magicznej opowieści o mieście. Tym razem jednak jest ona bardziej sentymentalna, czasami wręcz mistyczna, pozostawiająca na długo w sercu słowa wypowiadane przez bohaterów historie ich zwykłego życia. Akcja książki toczy się w Warszawie, w czasie II wojny światowej. Normalne, codzienne życie jest światem, w którym proste wydawałoby się zajęcia, urastają do rangi rytuału, tajemniczego obrzędu. Większą część opowieści autor umiejscowił w getcie warszawskim. Zastosowanie hebrajskich słów czy dat pisanych wg kalendarza żydowskiego niezwykle mocno podkreśla judaistyczny charakter opisywanych zdarzeń.

Miasto jest ważnym elementem opowieści. Jest spoiwem, które łączy poszczególne historie, postacie, przedmioty. Książka nie jest jednak pesymistycznym obrazem, który zostawia Czytelnika z pustką. Ostatnie wersy, słowa dają nadzieję... 

Grafiki z cytatami z książki

Miasto, które było, przebaczyło miastu, które jest. Na gruzie. Ogrody zakwitły. To było największe zwycięstwo. Tylko pomiędzy klombami czasem można było usłyszeć słowa: „Wróciłeś? po co? żyjesz? coś takiego? To szumiały drzewa. Nareszcie korzenie wgryzły się w gruzy i drzewa zakwitły. W całym mieście.

- - - - - - - - - - - - - -

Są ludzie, dla których mieszkanie w blokach wzniesionych na gruzach i z gruzów getta będzie oswojoną codziennością. Inni, stawiając tutaj każdy krok, zastanowią się, czy przypadkiem, „idąc, nie depczą”. Zdarzają się im dziwne doświadczenia, wgląd choćby na chwilę za niewidzialny mur, o którego istnieniu przypominają teraz tylko linie na chodnikach. Taką podróżą w czasie jest również ta książka.
Beata Chomątowska, pisarka i dziennikarka, prezes stowarzyszenia Stacja Muranów

Gruzy” wzruszają. To książka o Warszawie, o miejscu i historii, które znam, tragedia powolnego niszczenia murów i ludzi, wygnania i powrotów, tęsknoty, przybycia nowych mieszkańców i powolnej odbudowy. To książka o moim mieście.
Adam Lisiecki, prowadzi blog o warszawskiej Pradze

Jeśli gruzy mają swój zapach, to tekst Grzegorza Kosson przesiąkł nim na wskroś – wonią podwójnie palonej cegły, pogrzebanych sprzętów. „Gruzy” to archeologia i antropologia utraconego, w które trzeba się zanurzyć.
Piotr Otrębski, dziennikarz, varsavianista

Nigdy wcześniej Warszawa nie była tak doskonale obsadzona w roli głównej. Pierwsza w historii literatury poświęconej stolicy książka, która ukazuje warszawską mitologię. Znakomite.
Tomasz Reich, Nowa Warszawa

Jest to literacka partytura, która idealnie charakteryzuje świat przedstawiony. Język poetycko-techniczny sprawia, że się wzruszam i jednocześnie myślę matematycznie. Jedna z niewielu książek, w której warto zatrzymać się przy każdym słowie.
Mikołaj Roznerski, aktor

Czasem powiedzieć coś krótko i symbolicznie, to powiedzieć wszystko – a taka właśnie jest ta książka. Autorowi udało się uchwycić dźwięki powstającego na nowo z ruin miasta, w tym również jego ciszę i osobowość.
Maciej Tuora, scenarzysta, publicysta, współpracownik projektu Dom Słów/Teatr NN

Data premiery: 17 stycznia 2015 r.

Patronat medialny

O Autorze

O Autorze

Grzegorz Kosson  strateg i pisarz. Zawodowo zajmuje się tworzeniem marek. Pracuje z markami komercyjnymi, markami miejsc i regionów oraz państw. Wierzy, że marki mogą zmieniać świat na lepsze. Autor bestsellerowej publikacji Złam konwencję, czyli jak stworzyć wielką markę oraz pierwszej polskiej książki o storytellingu Podaj dalej, czyli jak stworzyć porywającą opowieść dla marki. Urodzony i zakochany w Warszawie, w której śledzi znaki historii. Szuka nieodkrytych symboli, powiązań między tym co kiedyś i teraz. Poświęcił im książkę Warstwy, czyli obrazy miasta oraz Gruzy, czyli obrazy zwycięstwa. Baczny obserwator rzeczywistości.

Załączniki
Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe

Autor Grzegorz Kosson
Format 210x225
Objętość 140
Oprawa Twarda
Wysyłamy w ciągu/ Termin realizacji 24 godzin/standard
ISBN 978-83-63566-39-5
Recenzje
"Z miłości do miasta" - portal sekretywarszawy.pl

Trzymać w ręku książkę Gruzy…, to trzymać w ręku życie Warszawy. Historię jej zmartwychwstania. Świadectwo przenikania się światów – przemijających, trwających, przyszłych. Miejsc, które były, które zniknęły i które powstają. To przede wszystkim podróż w głąb 10 słów stwarzających miasto na nowo. Apostołów nowego porządku jest dwunastu: morze ruin, getto, życie codzienne, serce, plany, świat zewnętrzny, przejście, gruzy, drzewo, rzeka, światło, kobieta. Do wędrowania w głąb każdego z nich zachęca Grzegorz Kosson. Pełna recenzja tutaj

Autor: Maria Józefina Magner
Blog o warszawskiej Pradze, zawinklem.pl

To książka o Warszawie, o miejscu i historii, które znam  tragedia powolnego niszczenia murów i ludzi, wygnania i powrotów, tęsknoty, przybycia nowych mieszkańców i powolnej odbudowy. Te gruzy w czasie wojny to symbol bezsensownego spustoszenia, które później przeradza się i odradza nowym życiem. (...) To nie jest klasyczna opowieść. (...) Określę więc tekst inaczej: to album składający się z wielu obrazów. (...) Które zapamiętałem? Walające się po ulicach liczne gazety. A także fragmenty o tęsknocie za własnym miastem, tęsknocie, która jest udziałem ludzi wygnanych. Intymność rozmów. Interesujący jest także obraz latarni w środku miasta, która wskazuje nowym mieszkańcom kierunek. Jest ich punktem orientacyjnym. (...)

Autor: Adam Lisiecki
Forum Żydów Polskich

Trudnej sztuki pamięci miasta podjął się Grzegorz Kosson w swojej najnowszej książce Gruzy, czyli obrazy zwycięstwa.(...) Gruzy są wzruszającą książką, która poprzez wspomnienia materialnych śladów przedmiotów codziennego użytku przywołuje ludzi z krwi i kości. Ich historie i istnienia. Codzienne zwyczaje, rytuały, modlitwy. To podróż w czasie i przestrzeni. Za dnia niosą nas słowa w języku jidysz, a skrawki twarzy i myśli śnią się po nocy. Mistyka miesza się z realnością, a sacrum z profanum. Pełna recenzja tutaj

Autor: Robert Mielcarek
Komunikacja marketingowa 2030
TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można uzyskać w polityce prywatności. Zobacz więcej
[profiler]
Memory usage: real: 28573696, emalloc: 28138472
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem